ИСТОРИЈСКИ АТЕЉЕ
ЛЕТЊИ СЕМИНАР ИСТОРИЈЕ (II)
 Истраживачка станица Петница, 21. јул - 03. август 2007.године


<<<назад
Програм рада:

СУБОТА 21. 07. 2007.
13.00 – 13.30 Евиденција пристиглих полазника и смештај (Александар Рафаиловић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 18.00 Одабир литературе за вежбу „Петничко читалиште“ из библиотечког фонда
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 21.30 Подела историјских извора за истраживање у ИСП и подела полазника на радне групе
(Марко Симендић, Душан Марковић, Александар Рафаиловић )
21.30 – 23.00 Упознавање са претходним истраживањима (1. и 2. група); Упознавање са материјалом (3. група)
(Марко Симендић, Душан Марковић, Александар Рафаиловић)

НЕДЕЉА 22. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 14.00 1. група: Основе анализе садржаја и новински чланак као историјски извор (Марко Симендић)
2. група: Класификација приступница Ваљевског друштва за свадбарину и посмртнину
(Александар Рафаиловић)
3. група: Обрада нормативних аката Дома омладине (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
15.30 – 17.00 наставак рада по групама
17.00 – 19.00 базени
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање I (Марко Симендић, Александар Рафаиловић )
22.45 – 23.15 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

ПОНЕДЕЉАК 23. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 14.00 1. група: Анализа Омладинске стране Грочанских новина, упознавање са материјалом
(Марко Симендић)
2. група: Класификација приступница, наставак (Александар Рафаиловић)
3. група: Обрада нормативних аката, наставак (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 18.00 Посета Председника Републике Србије, господина Бориса Тадића
18.00 – 20.00 Наставак рада по групама
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање II (Марко Симендић, Александар Рафаиловић)
22.45 – 23.15 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

УТОРАК 24. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 11.30 Чарли Чаплин, живот и дело (Вања Радњић, стара полазница, учесница ЛНШ 2007)
12.00 – 14.00 1. група: Анализа садржаја са текстом као основном јединицом: целокупан корпус Омладинских страна Грочанских новина (Марко Симендић)
2. група: Класификација обрађених приступница (Александар Рафаиловић)
3. група: Анализа оснивачких аката Дома омладине (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 20.00 наставак рада по групама
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање III (Марко Симендић, Александар Рафаиловић )
22.45 – 23.15 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

СРЕДА 25. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 11.30 Да ли су атентатори кројачи историје? (Тамара Бранковић стара полазница, учесница ЛНШ 2007)
12.00 – 14.00 1. група: Анализа садржаја са текстом као основном јединицом: целокупан корпус Омладинских страна Грочанских новина (Марко Симендић)
2. група: Анализа правила Ваљевског друштва за свадбарину и посмртнину
(Александар Рафаиловић)
3. група: Анализа оснивачких аката Дома Омладине, наставак (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 20.00 рад у библиотеци / рачунарској сали на добијеним задацима или базени
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање IV (Марко Симендић, Александар Рафаиловић)
22.45 – 23.15 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

ЧЕТВРТАК 26. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 12.00 Теорије о тоталитаризму (Дуња Полети)
12.00 – 14.00 рад у библиотеци/рачунарској сали на добијеним задацима
14.00 – 14.30 ручак
15.30 – 17.30 1. група: Анализа садржаја са речју као основном јединицом: рубрика Омладинац за пример (Марко Симендић)
2. група: Анализа правила Ваљевског друштва за свадбарину и посмртнину, наставак
(Александар Рафаиловић)
3. група: Анализа Програма и планова рада Дома омладине (1967-1974) (Душан Марковић)
18.00 – 19.30 базени/слободно време
20.00 – 20.30 вечера
21.30 – 23.00 наставак рада по групама
23.15 – 23.45 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

ПЕТАК 27. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 12.00 рад у библиотеци/рачунарској сали на добијеним задацима
12.15 – 14.00 Омладина у служби државне политике 1945-1951. године (Слободан Селинић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 17.45 Омладина у социјалистичкој Југославији - организација, задаци, живот (Драгомир Бонџић)
18.15 – 20.00 наставак рада по групама
20.15 – 20.30 вечера
21.00 – 23.00 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање IV (Марко Симендић, Александар Рафаиловић)
23.15 – 23.45 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

СУБОТА 28. 07. 2007.
08.30 – 08.50 доручак
08.50 – 09.10 шетња до аутобуске станице у Бањи
10.00 – 12.00 посета Народном музеју Ваљева и Муселимовом конаку
12.00 – 12.45 обилазак старог дела Ваљева
13.00 – 14.15 наставак рада по групама
14.20 – 14.30 ручак
16.00 – 20.00 наставак рада по групама
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање V (Марко Симендић, Александар Рафаиловић)
23.15 – 23.45 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

НЕДЕЉА 29. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 14.00 1. група: Анализа садржаја са речју као основном јединицом: рубрика Омладинац за пример, наставак (Марко Симендић)
2. група: Између правила и стварног живота – анализа сачуване преписке Друштва са чланством
(Александар Рафаиловић)
3. група: Анализа Програма и планова рада Дома омладине (1967-1974), наставак
(Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 19.30 наставак рада по групама
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 23.00 роштиљање на Петничком језеру
23.30 – 23.50 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

ПОНЕДЕЉАК 30. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 11.45 Живот у Србији у XIX веку (Вања Радњић, стара полазница, учесница ЛНШ 2007)
12.00 – 14.00 рад у библиотеци/рачунарској сали на добијеним задацима
14.00 – 14.30 ручак
16.00 – 20.00 наставак рада по групама
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 22.30 Завршна анализа и припрема семинарских радова за објављивање V (Марко Симендић, Александар Рафаиловић)
23.15 – 23.45 Радни договор за сутра и преглед обрађеног материјала по групама (Александар Рафаиловић)

УТОРАК 31. 07. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 11.45 Како је насликан амерички сан (Тамара Бранковић, стара полазница, учесница ЛНШ 2007)
12.00 – 14.00 рад у библиотеци/рачунарској сали на добијеним задацима
14.00 – 14.30 ручак
15.30 – 19.30 1. група: Анализа Омладинске стране Грочанских новина: обрада и тумачење резултата
(Марко Симендић)
2. група: Сарадња Друштава за свадбарину и посмртнину у Краљевини Србији (Александар Рафаиловић)
3. група: Анализа извештаја о раду Дома омладине (Душан Марковић)
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – слободно време


СРЕДА 01. 08. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 13.50 1. група: Анализа Омладинске стране Грочанских новина:
представљање резултата и закључивање
(Марко Симендић)
2. група: синтеза истраживања (Александар Рафаиловић)
3. група: синтеза истраживања (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
15.30 – 18.00 Мит о ратном доживљају и два светска рата
(Данило Шаренац)
20.00 – 20.30 вечера
21.00 – 23.00 О прочитаним монографијама (Душан Марковић)


ЧЕТВРТАК 02. 08. 2007.
09.00 – 09.30 доручак
10.00 – 13.50 1. група: Анализа Омладинске стране Грочанских новина:
представљање резултата и закључивање
(Марко Симендић)
2. група: писање рада (Александар Рафаиловић)
3. група: писање рада (Душан Марковић)
14.00 – 14.30 ручак
15.00 – 19.00 базени
21.00 – 22.30 Полазници о Семинару
23.00 – 02.00 журка

ПЕТАК 03. 08. 2007
08.30 – 09.00 доручак
09.15 – одлазак из Станице



Руководилац Семинара: Александар Рафаиловић (ИСП)

сарадници – предавачи на Семинару: мр Драгомир Бонџић (Институт за Савремену историју, Београд), мр Слободан Селинић (Институт за Новију историју Србије, Београд), мa Данило Шаренац (историчар, Београд)

млађи сарадници на Семинару: Иван Симић (студент 1. године историје, Ваљево), Дуња Полети (апсолвент социологије, Београд), Душан Марковић (апсолвент историје, Београд), Марко Симендић (апсолвент политичких наука, Београд)