УВОД У МЕТОДОЛОГИЈУ ИСТОРИЈСКИХ ИСТРАЖИВАЊА
ПРОЛЕЋНИ СЕМИНАР ИСТОРИЈЕ (I) ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ
 Истраживачка станица Петница, 26. – 30. април 2006. године


<<<назад
Програм рада:

СРЕДА – 26.04.2006.

13.00 – евиденција пристиглих полазника и смештај
14.00 – ручак
15.30 – Споменици светским ратовима – Упросторавање идеологија
(Олга Манојловић Пинтар)
18.00 – De re historiae (Срђан Милошевић, Душан Марковић)
20.00 – вечера
21.00 – Од предлога за самостално истраживање ка истраживачком
раду (Александар Рафаиловић)
23.00 – слободно време


ЧЕТВРТАК – 27.04.2006.

09.00 – доручак
10.00 – Историјски извори и литература (Срђан Милошевић,
Душан Марковић)
12.00 – Oral history (Алексеј Тимофејев)
14.00 – ручак
16.00 – Прилог грађи усмене историје о 27. марту 1941. године
(Алексеј Тимофејев)
18.00 – Развој градова у савременој Кини: услови, принципи и
ограничења (Јасмина Ђокић)
20.00 – вечера
21.00 – Од предлога за самостално истраживање ка истраживачком
раду, наставак (Александар Рафаиловић)
23.00 – слободно време


ПЕТАК – 28.04.2006.

09.00 – доручак
10.00 – Фазе истраживачког процеса
(Срђан Милошевић, Душан Марковић)
12.00 – Навођење извора и литературе – алат за историчарски
занат (Срђан Милошевић, Душан Марковић)
14.00 – ручак
15.30 – Практична примена: вежбе са историјским изворима и
литературом (Срђан Милошевић, Душан Марковић)
18.00 – Проучавање локалне историје на примеру изложбе
„Правитељствена и филијална апотека у Крагујевцу
у XIX веку“ (Дејан Обрадовић)
20.00 – вечера
21.00 – Апотекарство у Крагујевцу и Србији у XIX веку
(Дејан Обрадовић)


СУБОТА – 29.04.2006.

09.00 – доручак
10.00 – Од предлога за самостално истраживање ка истраживачком
раду, завршна разматрања(Александар Рафаиловић)
12.00 – О историјској науци (Горан Милорадовић)
13.00 – „Десант и његова деца“, радионица са писаним историјским
изворима (Горан Милорадовић)
14.00 – ручак
15.15 – „Десант и његова деца“, презентација резултата и
оцењивање (Горан Милорадовић)
17.30 – „Архиви – наше заједничко памћење“. Фондови историјског
архива Београда (Слободан Мандић)
20.00 – вечера
21.00 – полазници о семинару
23.00 – журка

НЕДЕЉА 30.04.2006.

08.30 – доручак
09.15 – одлазак из станице



Руководилац семинара: Александар Рафаиловић (ИСП)

сарадници – предавачи на семинару: др Олга Манојловић Пинтар, мр Алексеј Тимофејев (Институт за Новију историју Србије, Београд), мр Горан Милорадовић (Институт за Савремену историју, Београд), Јасмина Ђокић (Саобраћајни факултет & Урбанистички завод Београда, Београд), Слободан Мандић (Историјски архив Београда, Београд), Дејан Обрадовић (Народни музеј Крагујевац, Крагујевац)

студент – асистент на семинару: Срђан Милошевић (апсолвент историје, Мрчајевци)

млађи сарадник на семинару: Душан Марковић (студент 4. године историје, Београд)