„СВЕ ШТО РЕКОХ, ТАКО ЈЕ И БИЛО“ МЕМОАРИ КАО ИСТОРИЈСКИ ИЗВОР
ЛЕТЊИ СЕМИНАР ИСТОРИЈЕ (II) ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ
 Истраживачка станица Петница, 23. јула – 04. августа 2005. године


<<<назад
Програм рада:

СУБОТА 23.07.2005.
13.30 – уводни састанак (Александар Рафаиловић)
14.00 – ручак
16.00 – Путеви развоја православне црквене музике у средњем
веку (Даница Петровић )
19.00 – Мемоари као историјски извор (Душан Марковић)
20.00 – вечера
21.00 – Интелектуалци и нацизам, радионица са мемоарима
(Душан Марковић)

НЕДЕЉА 24.07.2005.
08.45 – радни договор
09.00 – доручак
10.00 – Савет Европе и настава историје ХХ века (Дражен
Беговић)
13.00 – Готфрид Бен - поета ирационалног, радионица са
мемоарима (Душан Марковић)
14.00 – ручак
16.00 – Алберт Шпер - Хитлеров архитекта, радионица са
мемоарима (Душан Марковић)
20.00 – вечера
21.00 – Вернер Хајзенберг - физика, метафизика, политика,
радионица са мемоарима (Душан Марковић)

ПОНЕДЕЉАК 25.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Интелектуалци и нацизам, презентација резултата и
оцењивање (Душан Марковић)
14.00 – ручак
19.00 – Велика прекретница очима преживелих (Дарио Пикулић)
20.00 – вечера
21.00 – Велика прекретницва, наставак радионице



УТОРАК 26.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Европска прекретница очима преживелих:Велики рат,
наставак (Дарио Пикулић)
14.00 – ручак
16.00 – Европска прекретница очима преживелих:Велики рат,
презентација добијених резултата и оцењивање
(Дарио Пикулић)
20.00 – вечера


СРЕДА 27.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Друга страна рата: учесници и сведоци, радионица са
мемоарима (Марко Симендић)
11.00 – Лојалност у транзицији: националне тежње народа
Војводине 1914 – 1918. године (Зоран Јањетовић)
14.00 – ручак
18.00 – Друга страна рата: учесници и сведоци, радионица са
мемоарима (Марко Симендић)
20.00 – вечера
21.00 – Друга страна рата: учесници и сведоци, радионица са
мемоарима, наставак (Марко Симендић)


ЧЕТВРТАК 28.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Друга страна рата: учесници и сведоци, радионица са
мемоарима, наставак (Марко Симендић)
14.00 – ручак
16.00 – Друга страна рата: учесници и сведоци, презентација
резултата и оцењивање (Марко Симендић)
20.00 – вечера



ПЕТАК 29.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – рад на добијеним задацима
14.00 – ручак
16.00 – подела материјала за самосталан рад (Јелена Петаковић)
20.00 – вечера
21.00 – Mемоари у Србији с краја XIX и почетком XX века
(Јелена Петаковић)
23.00 – пројекција филма “Der untergang”

СУБОТА 30.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – „А спрема тешка не може да се носи“, радионица са
мемоарима (Јелена Петаковић)
14.00 – ручак
16.00 – „Такав је био доживљај ратни“, радионица са
мемоарима (Јелена Петаковић)
18.00 – „Немо'ш, у вронту мораш ићи“, радионица са
мемоарима (Јелена Петаковић)
20.00 – вечера
21.00 – разговор са Душаном Михајловићем
23.00 – пројекција документарног филма “Fog of war”

НЕДЕЉА 31.07.2005.
09.00 – доручак
10.00 – „Немо'ш, у вронту мораш ићи“, радионица са
мемоарима (Јелена Петаковић)
14.00 – ручак
16.00 – презентација добијених резултата и оцењивање (Јелена
Петаковић)
20.00 – вечера
21.00 – Историја – ученица и учитељица живота, радионица са
мемоарима (Владимир Живановић)
23.00 – слободно време


ПОНЕДЕЉАК 01.08.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Аз, буки, вј...шта даље? радионица са мемоарима
(Владимир Живановић)
14.00 – ручак
16.00 – Аз, буки, вј...шта даље? радионица са мемоарима,
наставак (Владимир Живановић)
20.00 – вечера

УТОРАК 02.08.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Штица – стара српска реч за буквар, презентација
добијених резултата и оцењивање, наставак
(Владимир Живановић)
12.00 – Породица у Србији крајем XIX и почетком XX века,
радионица са мемоарима (Дивна Милић)
14.00 – ручак
16.00 – „Кога имаш од вамилије?“ радионица са мемоарима
(Дивна Милић)
20.00 – вечера

СРЕДА 03.08.2005.
09.00 – доручак
10.00 – Породица у сећањима, радионица са мемоарима
(Дивна Милић)
14.00 – ручак
16.00 – Српска породица између традиционалног и модерног,
презентација добијених резултата и оцењивање
(Дивна Милић)
20.00 – вечера
21.00 – полазници о семинару

ЧЕТВРТАК 04.08.2005.
08.30 – доручак
09.30 – одлазак из станице

Руководилац семинара: Александар Рафаиловић (апсолвент историје)
сарадник – предавач на семинару: Др Зоран Јањетовић (Институт за Новију историју Србије, Београд)
млађи сарадници на семинару: Душан Марковић (студент 3.године историје,Београд), Дарио Пикулић (студент 2. године историје, Београд), Марко Симендић (студент 1. године политичких наука, Београд), Јелена Петаковић (студент 3. године историје, Ужице), Дивна Милић (студент 1. године историје, Ваљево), Владимир Живановић (студент 1. године кинеског језика,Београд)