ИЗАЗОВ ЈУЧЕРАШЊЕГ
ЗИМСКИ СЕМИНАР ИСТОРИЈЕ (I) ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ


<<<назад
Програм рада:

НЕДЕЉА – 06.02.2005.
13.00 – евиденција пристиглих полазника и смештај
14.00 – ручак
15.00 – фотографисање полазника
16.00 – упознавање полазника са семинаром друштвене историје
18.00 – Шта је за мене историја? – разговор са полазницима
(Александар Рафаиловић)
20.00 – вечера
21.00 – Филм као историјски извор (Александар Рафаиловић)
23.00 – слободно време


ПОНЕДЕЉАК – 07.02.2005.
08.45 – радни договор
09.00 – доручак
09.30 – „Десант и његова деца“, радионица са писаним историјским
изворима (Горан Милорадовић)
12.00 – „Десант и његова деца“, радионица са писаним историјским
изворима; презентација резултата и оцењивање (Горан
Милорадовић)
14.00 – ручак
15.30 – Фотографија 1839 – 1900.године (Зорица Нетај)
17.30 – Слика пожељне стварности у уметности Социјалистичког
реализма (Иван Хофман)
20.00 – вечера
21.00 – Увод у проблематику биолошких дисциплина (Кристијан Овари)


УТОРАК – 08.02.2005.
08.45 – радни договор
09.00 – доручак
09.30 – Матрикс – пројекција играног филма Ендија и Ларија
Ваховског
12.00 – анализа играног филма Матрикс (Александар Рафаиловић)
14.00 – ручак
16.00 – историјски извори и њихово навођење (Душан Марковић,
Јелена Петаковић, Дуња Полети, Марко Симендић)
18.00 – Како астрономи истражују прошлост? (Игор Смолић)
20.00 – вечера
21.00 – сусрет полазника са Вигором Мајићем, директором ИСП
23.00 – слободно време



СРЕДА – 09.02.2005.
08.45 – радни договор
09.00 – доручак
10.00 – Извори научних и образовних информација на
Интернету (Миле Перић)
12.00 – Интернет и дигитализација у историјском истраживању
(Александра Фостиков, Ненад Миленовић)
14.00 – ручак
16.00 – Сексуалност у средњем веку (Александра Фостиков)
18.00 – Постструктурализам и савремена исторјска наука (Ненад
Миленовић)
20.00 – вечера
21.00 – стручна литература и њено навођење (Душан Марковић,
Јелена Петаковић, Дуња Полети, Марко Симендић)
23.00 – слободно време


ЧЕТВРТАК – 10.02.2005.
09.00 – доручак
09.30 – Борилачки клуб – пројекција играног филма Дејвида
Финчера
12.00 – анализа играног филма Борилачки клуб (Александар
Рафаиловић)
14.00 – ручак
15.30 – вежбе у навођењу извора и литературе (Душан Марковић,
Јелена Петаковић, Дуња Полети, Марко Симендић)
20.00 – вечера
21.00 – Нафта и модернизација: Блиски исток (Синиша
Стефановић)
23.00 – слободно време


ПЕТАК – 11.02.2005.
08.45 – радни договор
09.00 – доручак
09.30 – Фаренхајт 451 – пројекција играног филма Франсоа
Трифоа
12.00 – анализа играног филма Фаренхајт 451 (Александар
Рафаиловић)
14.00 – ручак
16.00 – Питање самоуправљања од 1950-1974. године – политичка
игра или реалност? (Дражен Беговић)
18.00 – подела тема за самостално истраживање
20.00 – вечера
21.00 – полазници о семинару
23.00 – слободно време


СУБОТА – 12.02.2005.
08.30 – доручак
09.00 – одлазак

[ Руководилац семинара: Александар Рафаиловић (апсолвент историје) [ сарадници – предавачи на семинару: мр Горан Милорадовић (Институт за савремену историју, Београд), Зорица Нетај, Иван Хофман (Архив СЦГ, Београд), Александра Фостиков, Ненад Миленовић (Историјски институт, Београд), Синиша Стефановић (Завод за проучавање културног развитка, Београд), Дражен Беговић (постдипломац катедре за Општу Савремену историју Филозофског факултета у Београду), Миле Перић, Кристијан Овари, Игор Смолић (ИСП, Ваљево) [ асистент на семинару: Душан Марковић (студент 3.године историје,Београд) [ млађи сарадници на семинару: Јелена Петаковић (студент 2. године историје, Ужице), Дуња Полети (студент 2. године социологије, Београд), Марко Симендић (студент 1. године политичких наука, Београд)