ЧИТАЊЕ ИЗМЕЂУ РЕДОВА
ЛЕТЊИ СЕМИНАР ИСТОРИЈЕ (II) ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ


<<<назад
Програм рада:

ПОНЕДЕЉАК – 12.07.2004.
15.30 – уводни састанак (Александар Рафаиловић)
16.00 – Школство и образовање у Византији (Радивој Радић)
19.30 – подела тема за самосталан рад у ИСП

21.00 – разговор полазника са руководиоцем семинара

УТОРАК - 13.07.2004.
10.00 – Поруке са ''Интеграла''; роман као историјски извор,
радионица I (Горан Милорадовић, Александар Рафаиловић)
16.00 – Реторика фотографије, радионица (Миланка Тодић)

СРЕДА – 14.07.2004.
10.00 – Поруке са ''Интеграла''; роман као историјски извор,
радионица II (Горан Милорадовић, Александар
Рафаиловић)
15.30 – Историја Југославије – поглед из Москве (Александар Силкин)
17.30 – Руска историографија данас (Александар Силкин)
21.00 – рад у библиотеци и на интернету на добијеним задацима

ЧЕТВРТАК – 15.07.2004.
12.00 – Уметност и идеологија – педесет година НИН-ове награде
за роман године(Јована Павловић)
15.30 – Бановић Страхиња – пројекција играног филма
Ватрослава Мимице
17.30 – Природа јунаштва Бановић Страхиње (Јован Мирић
21.00 – Презентација резултата (I) и подела нових тема за
самосталан рад (Срђан Милошевић, Александар
Рафаиловић)

ПЕТАК – 16.07.2004.
10.00 – Како се ради анализа романа на стварној локацији, показна
вежба ( Александар Рафаиловић)
12.00 – Извори научних и образовних информација на
Интернету (Миле Перић)
15.30 – рад у библиотеци и на интернету на добијеним задацима
19.00 – прикази полазника I
21.00 – 30?=15 – математика у древној Месопотамији (Јелена Петаковић

СУБОТА – 17.07.2004.
10.00 – рад на изворима – прављење извода, вежба
12.00 – анализа документа, вежба
15.30 – рад у библиотеци и на интернету на добијеним задацима
18.00 – Социјалистички неореализам (Бојан Дражић)

НЕДЕЉА – 18.07.2004.
10.00 – Многострукост употребе штампе као историјског извора
(Александар Милетић)
16.00 – рад у библиотеци и на интернету на добијеним задацима
18.00 – презентација старих полазника I
21.00 – ? No pasaran ! – идеолошка слика Шпанског грађанског рата
(Игор Јурошевић)

ПОНЕДЕЉАК – 19.07.2004.
10.00 – Југословенски, амерички и совјетски штампани медији
(1945. – 1955.) као историјски извор, радионица
(Александар Милетић)
16.00 – Матроне и дојиље у римском Египту(Олга Пелцер)
19.30 – прикази полазника II
21.00 – Презентација резултата (II) и подела нових тема за
самосталан рад (Александар Рафаиловић)

УТОРАК – 20.07.2004.
10.00 – Југославија у хладном рату (1945. – 1955.) – кроз призму
домаће и иностране штампе(Александар Милетић)
16.00 – Телесни греси у средњем веку (Александра Фостиков)
19.30 – прикази полазника III

СРЕДА – 21.07.2004.
10.00 – Историја штампе (Оливера Марковић)
12.00 – Улога и утицај медија (Дуња Полети)
16.00 – Израел: Рат за независност и експанзија (1947. - 1967.)
(Синиша Стефановић)
21.00 – рад у библиотеци и на интернету на добијеним задацима
23.00 – презентација старих полазника II

ЧЕТВРТАК – 22.07.2004.
10.00 – Домаћа штампа као историјски извор за европску историју
(Дражен Беговић)
15.30 – Израел: победа? (1967 – 2004.) (Синиша
Стефановић)

ПЕТАК – 23.07.2004.
10.00 – Шта пишу радници? – радионица са радничким новинама
Електронске индустрије из Ниша (Дражен Беговић)
16.00 – Национална стереотипија, радионица (Милица Родић)
21.00 – презентација резултата (III) (Александар Рафаиловић)

СУБОТА – 24.07.2004.
10.00 – Париз и Праг – компаративна анализа француске и
чехословачке кризе кроз југословенску штампу (Дражен
Беговић)
15.30 – класификација и скенирање фотографија из породичних
албума
18.00 – презентација старих полазника III
21.00 – Полазници о семинару

НЕДЕЉА – 25.07.2004.
09.30 – одлазак из станице

--------
[ Руководилац семинара: Александар Рафаиловић (апсолвент историје) [ сарадници – предавачи на семинару: др Радивој Радић (Одељење за историју, Филозофски факултет, Београд и Византолошки институт САНУ, Београд), др Јован Мирић (Одељење за психологију, Филозофски факултет, Београд), др Миланка Тодић (Факултет примењених уметности, Београд), мр Александар Силкин (Одељење за историју Србије и Југославије, Институт славјановедениа и славистики РАН, Москва), мр Горан Милорадовић, (Институт за савремену историју, Београд), Синиша Стефановић (Завод за проучавање културног развитка, Београд), Олга Пелцер (Одељење за историју, Филозофски факултет, Београд), Александра Фостиков (Историјски институт САНУ, Београд), Дражен Беговић (постдипломац катедре за Општу савремну историју Филозофског факултета у Београду, Ниш), Александар Милетић (историчар, Београд)Милица Родић (студент, Одељење за социологију, Филозофски факултет, Београд), Миле Перић (ИСП, Ваљево) [ млађи сарадници на семинару: Оливера Марковић (студент 2. године историје, Лазаревац), Јoвана Павловић (студент 2. године историје, Крушевац), Дуња Полети (студент 1. године социологије, Београд) [